Korzeń cz. 5
Dla przechowania substancji zapasowych rozwija się miąższ środkowy lub korowy, albo wytwarzając gruzełki, albo przemieniając się na bulwiak, jak u storczyków. Często nabrzmienie, pochodzące wskutek nagromadzenia materyałów pożywnych, należy i do korzenia i do łodygi jednocześnie, jak w marchwi lub buraku.
Korzenie dodatkowe. Korzenie boczne, powstające nie na korzeniu głównym, nazywają się dodatkowymi (przybyszowymi). Paprocie drzewiaste i palmy dają takie korzenie w dolnej części łodygi. Niektóre rośliny, jak gloksinie i begonie tworzą je nawet na liściach.
Rozłogi poziomek, bluszczu, fikołków i inne łatwo się zakorzeniają.
Liany i drzewa figowe puszczają z gałęzi dodatkowe korzenie powietrzne.
dobry psychoterapeuta wrocław
Zdolność dawania korzeni przybyszowych użytkuje się przez ogrodników dla rozmnażania gatunków, które, będąc zasiane, powróciłyby do stanu dzikiego.
Robi się to, albo ścinając młodą gałązkę i dając jej swobodnie się zakorzenić (sadzonki) (tak postępują z fuksyą, z geranium, z łozą, z kartoflem), albo też przyginają młodą gałąź do ziemi i odcinają od rośliny dopiero wtedy, gdy zaopatrzy się dostatecznie w korzenie – odkłady (drzewo kauczukowe, karolinia, winorośl, oleander).
dobry psychoterapeuta wrocław