Szczepienie bakterii korzonkowych cz. 8

Szczepic można bądź zakażając nasiona, bądź ziemię, bądź wodę do polewania. Postępuje się w sposób identyczny, jak to opisałem przy szczepionce Moora.

Co się tyczy ilości potrzebnej nitrobakteryny, to jedna porcja, która rozcieńcza się w kwarcie wody, wystarczy do zaszczepienia od 4 do 8 morgów miary nowopolskiej.

A teraz w jakich wypadkach poleconym być może stosowanie szczepionek?

Według rzeczników tych szczepień, potrzebują tego nowiny łub role, na których strączkowe uprawiane nie były, lub takie ziemie, na których motylkowe nie dały dobrych rezultatów, lub nie zawiązywały kłębków, a także gdy mamy uprawiać nową roślinę motylkową, stąd na tej roli nie uprawianą.

Co się łączy warunków niezbędnych do udania się szczepień, to, j)omijając samo przez się zrozumiałą konieczność dokładnego wypełnienia przepisów o użyciu szczepionki, spostrzeżenia praktyczne wykazują, że na glebach ciężkich rezultat szczepienia bywa zawodniejszym niż na gruntach średnich łub lekkich; że szczepienie jest zbytecznym, gdy gleba obfituje w łatwo dla roślin przyswajalne związki azotowe (saletrę, sole amonowe).

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  pokarm dla konia
  pokarm dla świń
  pokaz flair
  Pokoje Łomianki
  Pokoje nad morzem Ostrowo tanio
  Pokoje w Łomiankach
  Pokoje Wrocław centrum
  pokrowce do samochodu
  polietylen
  Poliwęglan