Rozmnażanie się paprotników cz. 1

Paprotniki. Za przedmiot badania może tu służyć paproć zwyczajna. Na dolnej powierzchni liści jej ukazują się w lecie plamy brunatne, t. zw. kupki; są to skupienia włosków naskórka, z których jedne kończą się ostro, drugie zaś zaokrągloną główką. Pierwsze nazywamy nitewkami, drugie zarodniami. Kupki często bywają otoczone zatoijką.

Wewnątrz zarodni tworzą się drogą dzielenia komórki wolne, rychło przechodzące w stan spoczynku; są to zarodniki. Powstawanie ich w woreczku zarodni bardzo jest podobne do tworzenia się ziarnek pyłkowych w pylnikach jawnokwiatowych.

Gdy zarodniki dojrzeją, zarodnia pęka i wysypuje je.

Upadając na grunt wilgotny, zarodnik nabrzmiewa; protoplazma jego rozsadza zewnętrzną kutynizowaną błonę; zaczyna się kiełkowanie, skutkiem którego powstaje tkanka z komórek, obfitujących w chloroleucyty, ścieląca się po ziemi. Jest to przedrośl paproci.

uchwyt mocowania podmurówki

Ma ona kształt blaszki, nie przewyższającej centymetra kwadratowego; przymocowawszy się do gruntu za pomocą chwytników, przedrośl pędzi życie samoistnej rośliny.

Na dolnej powierzchni jej komórki różniczkują się, wytwarzając organa męskie (plemnik) i żeńskie (rodnie).

Plemnie są to woreczki powierzchowne, przy których pomocy pływają w wodzie po otwarciu plemni: są to komórki męskie przystosowane do wilgotnego ośrodka.

Później ukazują się rodnie. Są to próżnie, zapełnione wielką masą protoplazmatyczną, osferą; wyżej tego brzucha rodni znajduje się szyjka„ utworzona z kilkunastu komórek, pozostawiających próżny kanał.

Oosferze towarzyszy mala komórka (komórka szyjki), która, wydłużając się, rozluźnia komórki składające szyjkę. W chwili zapłodnienia plemniki wciskają się do szyjki i zlewają z oosferą.

Po wchłonięciu plemnika otacza się ta ostatnia błoną i zostaje jajem. Natychmiast zaczyna się jego dzielenie, skutkiem którego powstaje pęd liściasty, t. j. paproć, podobna do tej, z jakiej powstały zarodniki.

uchwyt mocowania podmurówki

To Cię zainteresuje:

– mocowanie podmurówki