Liść cz. 2

Miąższ chlorofilowy rozwinięty jest szczególnie pod naskórkiem: tu komórki jego mają zwykle kształt słupków (miąższ słupkowy czyli palisadowy), znajdujących się albo na górnej powierzchni liścia (ostrokrzew), albo na obu (goździk). Rośliny jednoliścieniowe nie mają tkanki słupkowej; komórki chlorofilowe ich nie są wydłużone prostopadle do powierzchni liścia, lecz tworzą tkankę luźną, dość jednostajną. Rośliny wodne mają w liściach wielkie przestwory międzykomórkowe, napełnione powietrzem (brzegówka, rogoża).

Gdy liście dosięgną rozwoju ostatecznego, zostają dłużej lub krócej na roślinie; liście opadające umierają wszystkie razem w jesieni (nasze drzewa zwyczajne); liście trwałe obumierają stopniowo; zamieniają je nowe, tak, że drzewo zostaje wciąż zielone (sosna, bluszcz, trzmielina).

opróżnianie piwnic warszawa

We wszystkich wypadkach, przed opadaniem liścia tworzy się jedna lub kilka warstw komórek korkowych na poprzek ogonka; tkanka ta przecina komunikację z łodygą, powodując zamieranie sąsiednich komórek, które rozpływają się razem z błonami, przez co liść odpada.

opróżnianie piwnic warszawa