Jawnokwiatowe pasożyty cz. 2

Do pozbawionych zieleni pasożytów jawnokwiatowych należą zarazowate, które, jak i trędownikowate, wspomniane wyżej, żyją na korzeniach i łodygach podziemnych wielu zielonych roślin.

Skaza gałęzista (Plielipea racemosa) jest pasożytem konopi, skaza niebieska żyje na krwawniku, skaza piaszczysta na bylicy. Zaraza bluszczu jest bardzo rzadką ; zaraza rzadka rośnie na janowcu, zaraza krwawa na esparsecie i na niektórych motylkowatych, inne zarazy niszczą macierzanki, przytulie (Gatium), ożanki (Teucrium), żylenice (Poterium), mikołajki (Eryngium) i inne.

Balanofory (Balanophoreae) znajdują się wr krajach zwrotnikowych; jeden z nich jest pasożytem chininy, ale nie zawiera żadnego z alkaloidów tej rośliny.

berlin dominikana

Zasługuje to na uwagę, gdyż razem z wyżej przytoczonymi przykładami stwierdza prawo wyboru wr pożywieniu.

Przelcwiaty (Ballesiaceae) spotykają się również wr krajach zwrotnikowych.

Kanianki, tak rozpowszechnione w naszym klimacie, są bardzo szkodliwe dla uprawy.

Kanianka wonna jest pasożytem lucerny siewnej; kanianka lnowa rośnie na lnie; k. większa — na pokrzywie, konopiach i chmielu i t. d.

Cliatin nazywa meloroślinnymi (polyphyta) pasożyty, które mogą żyć na rozmaitych odległych od siebie pod względem systematycznym gatunkach (kanianka, jemioła, gązewnik); pasożyty te gnieżdżą się zwykle na łodydze swego gospodarza.

Najbardziej wieloroślinną jest kanianka pospolita (macierzankowa — Cuscuta epithy- mum), sprawiająca takie spustoszenia w lucernach. Może ona gnieździć się i na macierzance i na wrzosach J).

De Candolle przytacza następujący fakt: wóz lucerny, zakażonej kanianką, wywrócił się u bramy ogrodu p. H. w Vevey. Wkrótce po tern kanianka rozwinęła się na roślinach, należących do przeszło trzydziestu rozmaitych rodzin.

Pasożyty jednorodzinne (monopliyta) gnieżdżą się zwykle na korzeniach jednego gatunku lub niewielu pokrewnych z sobą; do takich należą zaraza (Orobanclie), łuslciewnih (Lathreus) i Cytinus.

berlin dominikana

To Cię zainteresuje:

– podnośnik koszowy Gliwice
– Roboty ziemne wykopy Łódź