Tkanki cz. 4

Tkanki wydzielające

Tkanki te zawierają w swoich komórkach lub w swoich kanałach substancje, których roślina nie używa na pożywienie; zdaje się, że są to ostatki sprawy odżywczej.

Są to kryształy szczawianu i węglanu wapnia (rafidy i cystolity), garbniki, olejki eteryczne, gumy, smoły itd., z których korzysta przemysł na szeroką skalę.

Jako organy wydzielania służą albo włoski naskórkowe, albo kanały międzykomórkowe , albo kanały zamknięte, powstające w głębszych warstwach tkanek przez wchłanianie przegródek komórkowych, czyli naczynia mleczne.

kontenery na gruz poznań

Tkanki mechaniczne

Są to tkanki, których komórki posiadają grube i mocne ścianki ; tworzą one szkielet rośliny i spotykają się szczególnie u roślin znacznie rozwiniętych, lub w organach, które muszą okazywać znaczną oporność zgniataniu (np. skorupki nasion).

Główne tkanki mechaniczne są: kolenchynia, miąższ twardzielowy i sklerenchyma. Kolenchyma zostaje błonnikową; komórki jej mają postać słupków i zawierają mało protoplazmy. Znajduje się zwykle pod naskórkiera, zajmując np. kąty w czworobocznej łodydze wargowatych, lub wystające paseczki na łodygach baldaszkowatych.

Miąższ twardzielowy jest jeszcze mocniejszy, niż kolenckyma. Z niego składają się skorupki pestek wiśniowych i morelowych oraz twarde łupiny orzecha zwyczajnego lub kokosowego. Sklerenchymą nazywamy tkankę, utworzoną z długich włókien mniej lub więcej zdrewniałych. Len i konopie zawierają takie włókna, któremi posługujemy się do tkanin naszyciu

kontenery na gruz poznań

To Cię zainteresuje:

– Szkoła jazdy Katowice
– Roboty ziemne Łódź Cennik
– Poznań – kontenery na gruz