Rozmnażanie się mchów

Rozmnażanie mchów. Mchy, jak i paprotniki, mają dwie formy roślinne: jedna, zaopatrzona w organa rozrodcze, odpowiada przedrośli paprotników, druga, wegetacyjna, równoległa jest do pędów liściastych tych ostatnich. Jednak obie te gromady roślin bezkwiatowych różnią się w wielu punktach.

Przyglądając się pędom liściastym mchu (np. plonnika), zauważymy na szczycie niektórych gromadki nitówek i plemni, otoczonych miseczką z liści; w plemniach powstają plemniki.

Na innych pędach znajdziemy podobnym sposobem umieszczone rodnie, zawierające komórki jajowe (oosfery). U mchów więc organa rozrodcze mieszczą się na pędach liściastych, na których u paprotników znajdują się tylko zarodniki.

układanie bruku

Po zapłodnieniu, t. j. połączeniu się plemników z komórką jajową, rodnia rozrasta się i zostaje zarodnią; pęd liściasty ma teraz na szczycie swoim skrzyneczkę, zawierającą zarodniki; innymi słowy: forma bezpłciowa pasożytuje na formie płciowej.

Zarodniki, spadając na ziemię, kiełkują i wydają z siebie liczne nici zielone, bardzo rozgałęzione, stanowiące splątek; na nim to powstają pączki, z których rozwijają się pędy liściaste.

Niema typów przejściowych pomiędzy mchami a paprotnikami; te dwie gromady dzieli większa odległość, niż paprotniki i jawnokwiatowe. Podobieństwo polega tylko na przemianie pokoleń i kształcie organów rozrodczych.

układanie bruku