Pasożytnictwo i pożycie wspólne cz. 2

Uredineae (Rdze) są pasożytami niszczącymi rośliny pól i lasów.

Puccinia graminis (rdza zbożowa) rozmnaża się na zbożach, przenosząc się z jednej roślinki na drugą i powodując na wiosnę i na początku lata rdzę pomarańczową. Rozwija na sam przód zarodniki letnie, które szerzą zarazek na wszystkie strony. W późnej jesieni tworzą się zarodniki zimowe (teleutosporae), kształtu gruszki, rozdzielone przegródką poprzeczną na dwie komórki (rdza czarna). Te ostatnie nie kiełkują wprost na zbożach, jak poprzednie, lecz przenoszą się na liście berberysu, gdzie rozwijają się i dają trzecie pokolenie zarodników.

Te zarodniki następnego lata przenoszą się na zboża i rozpoczynają na nowo cykl rozwoju grzybka. Niszcząc berberys w okolicy, usuwamy możność szerzenia się tej choroby zbożowej.

berlin wyloty wakacje

Basidiomi/cetes (Podstawczalci) są to zwykłe grzyby kapeluszowe. Kośną one na ziemi bogatej w szczątki organiczne (rozmaite pieczarki), lub nawet na żywych roślinach, nią szkodząc im zbytnio.

Ascomyceles (Workowce) mają wygląd najrozmaitszy. Tu należą trufle i workowce, również i pleśnie (penicillus aspergillus). Godnym uwagi wśród tej gromady jest sporysz, przyczyniający chorobę żyta, którego znaczna domieszka do mąki czyni ją szkodliwą dla zdrowia.

berlin wyloty wakacje

To Cię zainteresuje:

– przeprowadzki Siemianowice Śląskie tanio
– usuwanie ósemek warszawa