Liść cz. 6

4) Wąsy — organa czepne są najczęściej zmienionymi liśćmi, jak u clematis i grochu trwałego.

5) Kolce pochodzą również niekiedy skutkiem zwyrodnienia liści, których nerw główny robi się bardzo twardym (głóg); mogą się mieścić na brzegu liści (Agawa, ostrokrzew, bodziak), lub na końcu ich jak u miątwy (Holcus ’).

6) W sąsiedztwie z kwiatem liść przemienia się na przysadki kwiatowe, różniące się od zwykłych liści barwą lub ukształtowaniem. Za przykład służyć może suchy listek, towarzyszący kwdatom lipowym.

7) Na samej szypułce kwiatowej przysadki niekiedy łączą się z sobą, tworząc kielich dodatkowy — przykieliszek (poziomki, pięciornik, goździk), lub kółko w dolnej części kwiatostanu — lcielichokryiva (u złożonych i baldaszkowatych, łuszczak u orzecha laskowego).

bezpłatny odbiór mebli warszawa

8) U jednoliścieniowych mogą przysadki dosięgać znacznego rozwoju, tworząc pochwicę (z jednego wielkiego liścia, fig. 34), otaczającą niektóre kwiatostawy (palmy, obrazki); innym razem zostają bardzo drobne, jak łuski i łuseczki zbóż, pełniące względem kwiatu taką rolę, jak gdzieindziej okwiat.

9) Kwiaty okrytonasiennych są, właściwie mówiąc, krótkiemi gałązkami, których liście zostały przekształcone dla speeyalnych czynności rozmnożenia.

Jak i w zwykłym pączku liście, tworzące kwiat, rozwijają się z dołu ku górze. Najprzód ukazują się działki kielicha, później płatki, pręciki i listki oivocowe.

bezpłatny odbiór mebli warszawa