Korzeń cz. 1

Korzeń jest tą częs’cią rośliny, która zagłębiając się w glebę, czerpie z niej pożywienie dla osobnika roślinnego. Korzeń ulega geotropizmowi dodatniemu, tj. rośnie ku środkowi ziemi, ulegając sile ciążenia; łodyga kieruje się w stronę wprost przeciwną.

Forma korzenia bywa rozmaita; to podobny jest do czopa (stożkowaty — marchew, dąb), to składa się z pęczka włókien prawie jednakowej grubości (zboże, hiacynt).

Posiada on rozgałęzienia, zwane korzeniami chłonnymi, których końcowe gałązki pokryte są włoskami chłonnymi (włośnikami). Łatwo je dostrzec na nasionkach, którym dajemy wyróść na wilgotnym mchu.

berlin last minute

Włośniki nie tylko wchłaniają przez osmozę ciecze gleby; przylepiają się one do stałych cząsteczek gruntu i przy pomocy wydzielin, działających chemicznie, rozpuszczają je. Dowodem tego są ślady, pozostawione przez korzenie na polerowanych tafelkach marmuru.

Prawdziwe korzenie spotykają się tylko u roślin, mających wiązki naczyniowe; plechowce i mchy mają tylko włókienka (chivytniki), wychodzące bez określonego porządku z plechy lub łodygi liściastej.

Jeśli przetniemy w poprzek młody korzeń, zauważymy, że składa się z dwóch głównych części: walca środkowego, zabielającego narządy przewodzące, i walca korowego, opatrzonego (przynajmniej na pewnej przestrzeni) w przyrządy chłonące. Obydwa rozdzielone są tak zwaną warstwą endodermiczną.

berlin last minute

To Cię zainteresuje:

– schody chojnice
– schody drewniane chojnice
– schody drewniane w chojnicach