Komórka cz. 5
Fermenty rozpuszczalne zawarte są w roztworze w soku komórkowym. Działają one na świeżo przyswojone lub zapasowe pożywienie i trawiąc je ułatwiają zużytkowanie.
Tu należą:
Ferment rozpuszczający błonniki ułatwia on rozpuszczenie ścianek komórkowych podczas kiełkowania nasion.
Diastaza rozkłada nierozpuszczalny w wodzie krochmal na łatwo rozpuszczającą się dekstrynę i cukier (maltozę).
Inwertgna rozkłada cukier trzcinowy (burakowy) na gronowy i owocowy.
Pepsyna przemienia ciała białkowate na peptony.
wywóz gruzu poznań
Ferment zmydlający przemienia tłuszcze na mydła.
Ferment – nie są wyłączną należnością komórek roślinnych; biorą one udział we wszystkich zjawiskach odżywiania zwierząt; bliższe ich poznanie należy do biologii ogólnej.
Protoplazma komórek, jakkolwiek wydaje się jednostajnej budowy, składa się w rzeczywistości z siatki utworzonej z cienkich włókien, ograniczonej na zewnątrz błonką. niejednakowej grubości, okazującą wszystkie reakcje ciał białkowatych: błonka ta twardnieje od alkoholu, kwasu pikrynowego lub chromowego; barwi się na żółto jodyną, na różowo kwasem siarczanym w obecności cukru, na czerwono azotanem rtęci.
Jądro zawieszone jest w tej sieci włóknistej ; towarzyszą mu dwie małe masy protoplazmy, zwane ludami kieroumiczemi. Leżą one po obu stronach jądra tuż obok niego. W ogóle jądro jest okrągłe, niekiedy jednak ma postać jajowatą lub sierpa księżycowego. Zawsze jest otoczone błonką właściwą.
Wewnątrz tej błonki znajduje się sok jądrowy, w którym zanurzona jest wielokrotnie splątana i zwinięta nić, tak zwana nić jądrowa (siateczka).
Nić ta składa się z substancyi, nie wchłaniającej odczynników barwiących (acliromatyny), ale zawiera w sobie barwiące się ziarenka (ziarnica chromatynoive czyli mikrozomy). Jądru mogą towarzyszyć jąderka. Jest ono ruchome i stanowi prawdopodobnie najważniejszą część komórki.
wywóz gruzu poznań
To Cię zainteresuje:
– OSK Lublin
– metale kolorowe rzeszów