Jawnokwiatowe pasożyty cz. 1

Pasożyty jawnokwiatowe są dość rzadkie: jedne z nich posiadają chlorofil, odbywają one wymianę gazów (przyswajanie, pocenie chlorofilowe), jak;j i inne rośliny zielone, pod wpływem promień! słonecznych i nie wszystek materiał potrzebny biorą od rośliny żywiącej; inne pozbawione są zieleni, ich pasożytnictwo zupełniejsze i często zabójcze.

We wszystkich wypadkach pasożyty nie pochłaniają bez wyboru wszystkich materiałów zawartych w sokach pożywnych rośliny; mają przy tym zdolność wytwarzania osobliwych substancji, przerabiając te soki.

Z pośród pasożytów zielonych na uwagę zasługuje jemioła (Viscum album), należąca do rodziny gązewnikowatych, kwitnąca w marcu lub kwietniu znanymi dobrze białymi kulkami na gałęziach jabłoni, grusz, jarzębin, topoli, rzadziej na dębach.

kuba last minute berlin

Obecność jej nie jest tak szkodliwą, jak można by sądzić. W lecie, gdy drzewo karmiące posiada wiele liści i przyswaja obficie, jemioła korzysta z jego pożywienia, lecz w zimie, gdy liście jego opadają, jemioła zachowuje swoje i przyswaja dla siebie i dla swego gospodarza. Gązewnik europejski, pokrewny z jemiołą, spotyka się na kasztanach, drzewach pomarańczowych i na niektórych dębach; inny gatunek gązewnika żywi się sokami wroniego oka (Strycknos nux vomica), nie wchłaniając trujących alkaloidów tej rośliny.

Rodzina trędownikowatych zawiera gromadkę pasożytów zielonych, żyjących głównie kosztem traw i szkodliwych dla uprawy; należą tu: pszeniec (Melampyrum), gnidosz (Pedicularis) i świetlik (Euplirasia).

kuba last minute berlin

To Cię zainteresuje:

– oświetlenie led przeciwwybuchowe ex
– oświetlenie led rzeszów