Bakterie jako organizmy cz. 10

Źródłem siarki oraz wodoru jest dla bakterii materia organiczna, na której żyją.

Z kolei zapoznać się należy ze źródłami materii mineralnych, wchodzących w skład ciała bakterii. Należą tutaj: chlor, fosfor, sód, potas, magnez i wiele innych, wszystkie te pierwiastki czerpią komórki bakteryjne z łatwo rozpuszczalnych soli tych pierwiastków, a ilość zapotrzebowania każdego z nich różną jest bardzo dla grup poszczególnych.

Nie sam tylko pokarm warunkuje normalny rozwój bakterii i inne zewnętrzne czynniki nie małe tu mają znaczenie, a przede wszystkim duży wpływ ma charakter środowiska, w jakiem znajdują się bakterie.

Niezmierna większość bakterii dla prawidłowego swego rozwoju wymaga środowiska alkalicznego lub też obojętnego: z chwilą gdy stanie się ono kwaśnym, dzięki jakimś zmianom chemicznym, odbywającym się w danej pożywce, już to samodzielnie, już to pod wpływem procesów życiowych samych bakterii podlegają one stopniowemu zatruciu, a wreszcie giną. Lecz i stopień alkaliczności również ma swoje granice i dla poszczególnych odmian bakterii bywa bardzo różnym. Trująco działają na bakterie pewne związki chemiczne, znajdujące się choćby w minimalnych ilościach jak naprz. sublimat, karbol, są to tak zwane „antyseptyki”, na użyciu których opiera się tak zwana „dezynfekcja”.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  płyty pa
  prace ogrodnicze warszawa
  rzeźby z lodu na wesele
  rzeźby z lodu Warszawa
  Nauka jazdy Katowice
  naklejka do legitymacji studenckiej ELS Poznań
  naklejka do legitymacji studenckiej ELS Sopot
  naklejka do legitymacji studenckiej ELS Szczecin
  Naklejka na elektroniczną legitymacje studencką els Białystok
  Naklejki do legitymacji studenckiej ELS Olsztyn
  Naklejki legitymacja studencka ELS Białystok